OL 2020 Allente

Olympiske Lege Tokyo 2020

Den 23 juli starter De Olympiske Lege Tokyo 2020. I alt skal 33 sportsgrene og 339 discipliner afvikles på lidt over 2 uger - og der er flere gode chancer for danske medaljer! Hvis du vil se med og følge de danske hold og atleter, så kan du se med på Kanal 5, Eurosport 1, Eurosport 2 og discovery+.

Danske medaljehåb

de olympiske lege allente

Herrelandsholdet i Håndbold

Kan danskerne tage den samlede sejr igen? Se med fra start når Nikolaj Jacobsens udvalgte fra Danmark spiller mod Japan.

OL i Tokyo Allente

Sara Slott Petersen (Løb)

Sara Slott Petersen blev i 2016 Europamester på 400m hæk og fik sølvmedalje ved OL i Rio - Bliver der flere i Tokyo?

Flere danske medaljechancer...

Bordtennis: Jonathan Groth
Brydning: Frederik Bjerrehus, disciplin: Græsk-romersk, 67 kg.

Landevejscykling: Jacob Fuglsang, Christopher Juul-Jensen, Michael Valgren, Cecilie Uttrup Ludwig, Emma Norsgaard, Kasper Asgreen.
Banecykling:
4000-meter holdløb: Lasse Norman Hansen, Julius Johansen, Niklas Larsen, Frederik Rodenberg, Rasmus Lund, Michael Mørkøv.
Parløb: Julie Leth, Amalie Didriksen.
MTB: Sebastian Fini, Malene Degn, Caroline Bohé.
BMX: Simone Tetsche Christensen
Judo: Lærke Marie Olsen, disciplin: Women's 63 kg.
Kajak: Emma Aastrand Jørgensen (K1 200 meter, K1 500 meter, K4 500 meter), Bolette Nyvang Iversen (K2 500 meter, K4 500 meter), Julie Frølund Funch (52 500 meter, K4 500 meter), Sara Corfixen Milthers (K4 500 meter).
Dressur: Cathrine Dufour, Carina Cassøe Krüth, Charlotte Heering, Nanna Skodborg Merrald
Ridebanespringning: Andreas Schou
Military: Peter Flarup
Roning: 
W4-: Christina Juhl Johansen, Trine Dahl Pedersen, Frida Sanggard Nielsen, Ida Gørtz Jacobsen.
W2-: Hedvig Lærke Berg Rasmussen, Fie Udby Erichsen.
M1x: Sverri Nielsen
M2: Frederik Sebastian Vystavel, Joachim Sutton.
Svømning: 
Pernille Blume (50 m fri, 100 m fri, 4x100 m fri), Julie Kepp Jensen (50 m fri, 4x100 m fri), Signe Bro (100 m fri, 4x100 m fri) Jeanette Ottesen (4x100 m fri), Emilie Beckmann (100 m butterfly), Tobias B. Bjerg (100 m bryst), Anton Ørskov Ibsen (800 m fri, 1500 m fri), Helena Rosendahl (1500 m fri), Alexander Aslak Nørgaard 1500 m fri), Karoline Sørensen (Svømning), Clara Rybak-Andersen (Svømning).

Løb
Forhindringsløb: Anna Emilie Møller
Marathon: Abdi Ulad, Thijs Nijhuis 
4x100 kvinder: Astrid Glenner Frandsen, Emma Beiter Bomme, Ida Karstoft, Mette Graversgaard, Louise Østergaard, Mathilde U. Kramer.
4x100 mænd: Emil Mader Kjær, Frederik Schou-Nielsen, Kristoffer Hari, Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah.
100 m mænd: Kojo Musah
3000 m forhindringsløb: Ole Hesselbjerg
Skydning: 
Skeetskydning: Jesper Hansen
Riffel: Anna Skade Nielsen (Riffel 10 meter), Rikke Mæng Ibsen (Riffel 50 meter), Steffen Olsen (Riffel 50 meter).
Bueskydning: Maja Jager (Recurve).
Sejlsport:
Laser Radial: Anne Marie Rindom
Windsurfing: Lærke Buhl-Hansen
49'er: Jonas Warrer, Jakob Precht
49'er FX: Ida Marie Baad, Marie Thusgaard
Nacra 17: Christian Peter Lübeck, Lin Ea Cenholt
Badminton: 
Herresingle: Viktor Axelsen, Anders Antonsen
Damesingle: Mia Blichfeldt
Herre double: Anders Skaarup, Kim Astrup
Damedouble: Maiken Fruergaard, Sarah Thygesen
Mixed double: Alexandra Bøje, Mathias Christensen
Skateboarding: Rune Glifberg
Golf: Joachim B. Hansen, Rasmus Højgaard, Nanna Koerstz Madsen, Emily Pedersen.